@import((rwml-menu))
TrénováníCoaching
Naše zkušenosti - MagdaOur experience - Maggy
O kempuAbout camp
Univerzity v USAUSA Universities
MístoFacilities
TrenéřiCoaches
Naše zkušenosti - TerezaOur experience - Tereza
KontaktContact
FotkyPhotos
O mněAbout me

TENNISworkBOOK

Aby se hráč mohl posunout ve své kariéře zase o něco výše, je nutností analyzovat tréninky, zápasové statistiky ale také vědět a mít pod kontrolou stravu a prevenci zranění. Pouhá dřina na kurtu mnohdy nestačí a je důležité se vzdělávat i mimo kurt. To znamená připravovat se psychicky a takticky.

TENNISworkBOOK je unikátním dílem vytvořený pro všechny tenisty, především ve věkovém rozmezí 7 až 18 let. Tato kniha je něco mezi deníkem, workbokem a rádcem. Deníkem, protože je rozdělen na 12 měsíců a hráči je vyhrazen prostor pro každodenní tréninkový zápis, stejně tak prostor pro podrobný zápis statistiky z jednotlivých turnajů. Workbookem, protože v každém měsíci je pro čtenáře připraven nějaký úkol a závěrečný kvíz, který je nutno vypracovat. Hráč bude dotázán stanovit si své cíle a další důležité faktory na danou sezónu. Rádcem, protože tréninkové a zápasové zápisy jsou prolínány články o psychické a taktické přípravě tenisty. Hráči zde také naleznou odkazy na poučná videa, rozhovory a zajímavá tenisová fakta. Závěru patří zhodnocení sezóny. Hlavním cílem tohoto Workbooku je vás motivovat a pomoci k úspěšnému dosažení vámi stanovených cílů.

Doufám, že se díky tomuto deníku dozvíte nové informace nejen po tenisové ale také fyzické, psychické a výživové stránce. Věřím, že díky každodennímu zápisu z tréninku a víkendových turnajů budete schopni analyzovat nejen vaše přednosti a slabiny ale celou sezonu. Důsledná analýza vám pomůže k přípravě na další sezonu a posune vás o krok dál.

Tento deník jsem napsala abych vás nejen motivovala ale vám také pomohla k úspěšnému dosažení vámi stanovených cílů.

Přeji vám mnoho štěstí, a úspěchu v nastávající sezoně.


PROSÍM KONTAKTUJTE MĚ NA EMAILOVÉ ADRESE: tennismaggy@gmail.com OHLEDNĚ PŘEDBĚŽNÝCH OBJEDNÁVEK. DENÍK BUDE VYCHÁZAT NA PŘELOMU ZÁŘÍ A ŘÍJNA 2018.

*Z důvodu pobytu v Kalifornii mě není možné kontaktovat telefonicky. Po zaslání emailu je možné domluvit hovor přes Skype či FaceTime.
Stacks Image 153
Stacks Image 156
Stacks Image 159
Stacks Image 162
Stacks Image 165
Stacks Image 168

Magdaléna Smějová

I have never even thought that I could go study and play tennis in the USA. I have never thought about it at all. When I was 18, I studied university in the Czech republic, and I still wanted to play tennis. But it was very complicated to study and play tennis. I didn’t have time to practice and also most of the girl in my age just stopped to play tennis so I also didn’t have many people to hit with.

Then I heard about college tennis in USA. So I decided to try it out to study and play tennis for university team. I was accepted to Hawaii Pacific University. First of all I decided that I will go there for only 1 semester and after that I will go back to Czech. But…

… College tennis in the USA is amazing and incredible experience! I got eligibility for 3 years, so I stood for entire 3 years. I have never regretted this experience.

First semester was really challenging. Everything was different – language, school, tennis, culture, weather, time difference…
First, I got off the plane and I didn’t know what to do. My coach picked me up at the airport and then I realized that I am somewhere at the island which is more then 12, 000 kilometer from Czech and I am here alone. I didn’t know anybody there, and I barely spoke English.
Stacks Image 66
At the beginning are couple hurdles which I had to accomplish to make sure I can do well. First challenge is language – everybody speaks fast with different dialect, so it’s very hard to catch all words at the begging. Tennis practices were very different too. Tennis is individual sport but suddenly, it turns to be a collective sport because I played for team. I was part of university team. Instead of individual practices we practiced in-group. Instead of being quiet and focusing only on my match, and myself I had to be loud, screaming and yelling to support my teammates. School is very different to compare to school in Czech. In America universities has kind similar system as high school in Czech. I had to prepare from class to class. I would say that school in US is easier then in Czech but at the beginning there is a big obstacle and that’s language.
Stacks Image 79
But it all turns around to positive way very quickly. Because we had very international team (girls were from Germany, Ukraine, Columbia, America, Australia) we all support each other and become very good, close friends. I also found a lot of new friend at school. All of them were from different countries so I got to know a lot of cultural habits, traditions and behaviors from many countries around the world. For example, my Chinese friends taught me how to eat Chinese food with chopsticks. I tried Japanese, Korean, Chinese, American cuisine and so on.
Stacks Image 71
Stacks Image 74
In the morning we had team practices for about two hours and then I had 4 classes per semester. So my typical day was to start day with practice from 7:00 to 9:00 am and then I went to school. We also had fitness twice per week. After school I always had to prepare for next school day so I had to do homework every evening. School provides tutoring, so my English skills improved very quickly too.
Stacks Image 83
During spring semester, the biggest fun comes when tennis season is on. Our team had line up of about 7 to 8 girls. Each college match is played with 3 doubles and 6 singles. The college match always starts with 3 doubles (pro-set up to 8 games) followed by 6 singles (2 sets up to 6 games). Because we lived at Hawaii we travelled a lot and I visited a lot of American’ states. Only in season of 2013-2014 we visited 7 states, 9 cities, 3 islands, we boarded planes for 18 times and traveled in airplanes more then 36,000 miles. We visited California, Arizona, Nevada, Kentucky, Florida, New York, and Texas. It was amazing how many states we travelled to and what we could see there. Our coach was very supportive and she always got us chance to do some sight seen tour, or do some stuff at the cities.
Stacks Image 88
Stacks Image 91
Stacks Image 94
Stacks Image 97
But college life is not only about tennis and school. During the weekends we always went to do some fun stuff, such was barbecue at the beach, hiking or exploring Hawaiian Islands.
Stacks Image 103
Stacks Image 106
Stacks Image 109
Stacks Image 112
It was very great time in my life! I gained so many experiences. I am very thankful for this opportunity. Now, I have friends all around the word. I learnt so much not only at school, but I learnt about life. I become independent and responsible person. It’s great opportunity.