@import((rwml-menu))
TrénováníCoaching
Naše zkušenosti - MagdaOur experience - Maggy
O kempuAbout camp
Univerzity v USAUSA Universities
MístoFacilities
TrenéřiCoaches
Naše zkušenosti - TerezaOur experience - Tereza
KontaktContact
FotkyPhotos
O mněAbout me

Magdaléna Smějová

Nikdy mě ani nenapadlo, že bych mohla studovat a hrát tenis na univerzitě ve Spojených státech Amerických. Po-té co jsem dokončila gymnázium jsem šla dále studovat na vysokou v České republice. Stále jsem chtěla hrát tenis ale byly zde dva důvody, které mě od toho brzdily. Zaprvé jsem na tréninky neměla dostatek času a zadruhé mnoho z mých vrstevníku s tenisem skončilo a já jsem neměla s kým trénovat.

Tak jsem se začala zajímat o to jak ještě pořád hrát tenis a přitom studovat. O studiu v USA jsem neměla ani ponětí. Věděla jsem, že existuje nějaký univerzitní tenis ale to, že je rozdělený na různé divize, a že například školné na americké univerzitě stojí v průměru 34,000 dolarů (tedy asi 850 000 tisíc korun) o tom jsem neměla ani tušení. Je zde však cesta kdy člověk za školné nemusí zaplatit ani korunu. Pořád jsem se chtěla tenisu věnovat a tak tohle byla moje možnost. Hráč totiž reprezentuje univerzitu v týmové soutěži a ta ho podporuje nejen vstřícností ale také finančně. A tak jsem se dostala k myšlence jít studovat a hrát tenis v USA.

Byla jsem přijatá na Hawaii Pacific University. Původně jsem se chtěla pouze zdokonaliv v angličtině a tak jsem jela na pouhý jeden semestr. Ale nakonec se mi tam tak zalíbilo, že jsem tam zůstala celé 3 roky a vystudovala MBA.

Ale zpátky na začátek. První semestr je opravdu náročný. Všechno je jine – jazyk, škola, tenis, kultura, počasí a časový posun.

Když jsem poprvé vystoupila z letadla, uvědomila jsem si že jsem sama na Havaji, která je vzdálená více než 12, 000 kilometrů od České republiky. Vůbec jsem nevěděla co budu dělat. Navíc zde byla další překážka a tou byla angličtina. Americká a britská angličtina je jiná, navíc všichni mluví rychle s přízvukem a nářečím.
Stacks Image 12
Avšak člověk si velmi rychle zvykne. Protože jsme měli velmi mezinárodní tým (spoluhráčky byly z Německa, Kolumbie, Austrálie, Ukrajiny) všechny jsme se navzájem podporovaly staly se velmi dobrými kamarádkami. Našla jsem si také spoustu nových kamarádů z celého světa (Číny, Japonska,...). Díky nim jsem se naučila vnímat a akceptovat různé kultury. Člověk také ochutná různá jídla z různých světových kuchyní.
Stacks Image 19
Stacks Image 21
Na začátku přede mnou stála docela výzva a to byla škola v angličtině. Obecně školní systém v Česku a v Americe je naprosto odlišný. Škola v USA se spíše podobá střední škole v Česku. Člověk se musí připravovat z hodiny na hodinu. Hodiny v USA jsou zaměřené více na spolupráci ve skupině lidí a připravuje vás více na reálný pracovní život. Z mé zkušenosti profesoři byli velmi vstřícní a ochotní mi vysvětlit cokoliv jsem potřebovala. pomocí.
Stacks Image 25
Tenisové tréninky byla také zcela jiné, než tréninky na které jsem byla zvyklá. V České republice je tenis individuální sport. Každý se tam soustředí jen na svůj zápas, na svůj výsledek. Ale univerzitní tenis je kolektivní sport. Člověk zde hraje za tým a tudíž musí během svého zápasu podporovat své spoluhráče. Nezáleží na výsledku jednotlivce ale na výsledku týmu. Během jarního semestru se hrají zápasy mezi univerzitami. Každý tým má zhruba 7-10 hráčů. Každý zápas začíná třemi čtyřhrami (hraje se do osmi her) a po-té se hraje šest dvouher (ty se hrají na dva sety do šesti her). Trénovaly jsme každý den dvě hodiny a fitness tréninky jsme mely dva krát za týden. Během sezony je to nejlepší období. Nejen, že člověk soutěží a hraje mnoho zápasů ale také hodně cestuje.
Stacks Image 29
Jen v sezoně 2013 – 14 jsem procestovali 6 států, 9 měst, 3 ostrovy, 18 x jsem nastoupili do letadla a nalétali více než 36, 000 mílí. Navštívili jsme státy Kalifornie, Nevada, Arizona, Texas, New York, Florida, a Texas.
Stacks Image 38
Stacks Image 40
Stacks Image 42
Stacks Image 44
Ale univerzitní tenis není jen o škole a trénování ale také o zábavě. Volný čas jsme trávili spolu se spoluhráči na pláži, chodili na různé výšlapy a poznávali jsme ostrov.

Díky této zkušenosti jsem si našla přátelé po celém světě, naučila jsem se anglicky, vystudovala MBA, ale hlavně co jsem díky této zkušenosti získala byla jak se připravit na reálný život
Stacks Image 57
Stacks Image 55
Stacks Image 53
Stacks Image 59

Magdaléna Smějová

I have never even thought that I could go study and play tennis in the USA. I have never thought about it at all. When I was 18, I studied university in the Czech republic, and I still wanted to play tennis. But it was very complicated to study and play tennis. I didn’t have time to practice and also most of the girl in my age just stopped to play tennis so I also didn’t have many people to hit with.

Then I heard about college tennis in USA. So I decided to try it out to study and play tennis for university team. I was accepted to Hawaii Pacific University. First of all I decided that I will go there for only 1 semester and after that I will go back to Czech. But…

… College tennis in the USA is amazing and incredible experience! I got eligibility for 3 years, so I stood for entire 3 years. I have never regretted this experience.

First semester was really challenging. Everything was different – language, school, tennis, culture, weather, time difference…
First, I got off the plane and I didn’t know what to do. My coach picked me up at the airport and then I realized that I am somewhere at the island which is more then 12, 000 kilometer from Czech and I am here alone. I didn’t know anybody there, and I barely spoke English.
Stacks Image 66
At the beginning are couple hurdles which I had to accomplish to make sure I can do well. First challenge is language – everybody speaks fast with different dialect, so it’s very hard to catch all words at the begging. Tennis practices were very different too. Tennis is individual sport but suddenly, it turns to be a collective sport because I played for team. I was part of university team. Instead of individual practices we practiced in-group. Instead of being quiet and focusing only on my match, and myself I had to be loud, screaming and yelling to support my teammates. School is very different to compare to school in Czech. In America universities has kind similar system as high school in Czech. I had to prepare from class to class. I would say that school in US is easier then in Czech but at the beginning there is a big obstacle and that’s language.
Stacks Image 79
But it all turns around to positive way very quickly. Because we had very international team (girls were from Germany, Ukraine, Columbia, America, Australia) we all support each other and become very good, close friends. I also found a lot of new friend at school. All of them were from different countries so I got to know a lot of cultural habits, traditions and behaviors from many countries around the world. For example, my Chinese friends taught me how to eat Chinese food with chopsticks. I tried Japanese, Korean, Chinese, American cuisine and so on.
Stacks Image 71
Stacks Image 74
In the morning we had team practices for about two hours and then I had 4 classes per semester. So my typical day was to start day with practice from 7:00 to 9:00 am and then I went to school. We also had fitness twice per week. After school I always had to prepare for next school day so I had to do homework every evening. School provides tutoring, so my English skills improved very quickly too.
Stacks Image 83
During spring semester, the biggest fun comes when tennis season is on. Our team had line up of about 7 to 8 girls. Each college match is played with 3 doubles and 6 singles. The college match always starts with 3 doubles (pro-set up to 8 games) followed by 6 singles (2 sets up to 6 games). Because we lived at Hawaii we travelled a lot and I visited a lot of American’ states. Only in season of 2013-2014 we visited 7 states, 9 cities, 3 islands, we boarded planes for 18 times and traveled in airplanes more then 36,000 miles. We visited California, Arizona, Nevada, Kentucky, Florida, New York, and Texas. It was amazing how many states we travelled to and what we could see there. Our coach was very supportive and she always got us chance to do some sight seen tour, or do some stuff at the cities.
Stacks Image 88
Stacks Image 91
Stacks Image 94
Stacks Image 97
But college life is not only about tennis and school. During the weekends we always went to do some fun stuff, such was barbecue at the beach, hiking or exploring Hawaiian Islands.
Stacks Image 103
Stacks Image 106
Stacks Image 109
Stacks Image 112
It was very great time in my life! I gained so many experiences. I am very thankful for this opportunity. Now, I have friends all around the word. I learnt so much not only at school, but I learnt about life. I become independent and responsible person. It’s great opportunity.